07.08.2017 - 23:23
Okunma (338)
Yorum (0)
Paylaş

Yazar hakknda : Malatya / Arguvan / Alhasuşağı köyü

Arguvan Türkü Festivali üzerine düşünceler..

Öncelikle kendi özüne uygun bir festivalin Arguvan?a yakıştığını, bu fikri üretenlerin, hayata geçirenlerin emeklerine ve gayretlerine saygı göstermemek hem Arguvan?a hem de emeğe saygısızlıktır. Festivale en ufak katkısı olan herkese teşekkür bir vefa borcudur.

Peki bu festivalin bu yapısı ile devam etmesi Arguvan için yeterli midir?

Bence değil.

Festival ; Arguvan ve Arguvan halkına daha iyi nasıl katkı sunabilir? Vb sorulara cevap aranması gerekmektedir.

Her şeyden önce Arguvan?a yakışır bir festival alanı oluşturmak bence öncelikli çalışmalardan biri olmalıdır. Bu nasıl sağlanır, elbet ki bunun üzerine düşünen yetkililerin yapacağı araştırma ve inceleme sonucunda ortaya çıkacak sonuçlara göre bir çalışma yapılabilir.

Arguvan ekonomik olarak dar gelirli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden halkımız daha iyi yaşam koşullarını sağlamak için yerini yurdunu terk ederek gurbete gitmekte, kendine daha iyi bir yaşamı dışarıda aramaktadır. Bu göç köylerinde-mahallelerinde gittikçe ıssızlaşmasına neden olmakta . Köylere gidildiğinde bir zamanlar cıvıl cıvıl olan yerlerde sadece birkaç hanenin, bu hanelerde ise sadece yaşlıların kaldığını görmekteyiz. Genç ve üretici nufusun bu azalışı gelecekte Arguvan a ne gibi sorunlar yaşatacağını da herkesin az çok tahmin ettiğini sanıyorum.

Üretimin teşvik edilmediği, artırılmadığı bir Arguvan gelecekte bir çok yönden tamamen ıssız bir yapıya bürünmesi kaçınılmazdır. Yada memleket özlemi çeken Arguvanlıların bir aylığına geldiği emekli kasabası olmaktan öteye gidemez.

Arguvan?da ;

1-      Tarımsal çeşitliliği artıracak ve pazarlanmasını sağlayacak yöntemlerin araştırılması gerekmektedir.

2-      Hayvansal ürünlerin üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunların çözümü için çareler aranmalıdır.

Devlet eliyle bu sorunlarımıza çare bulunması elbet ki önemli bir çözümdür. Ancak benim pekte ümidim yok.

Öyle ise bizim kendi çaremizi üretmek ve uygulamak zorundayız. Festivali bu konuda geliştirmek yerel yönetimlerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin birlikte çalışmasında geçmektedir.

Festival alanını geliştirerek bu alanda halkımızın üretikleri ürünlerin bu festival esnasında tanıtımına ve pazarlanmasına katkı sunula bilir. Arguvan da yapılan üretimlerin kalitesinin artırılarak marka yaratacak çareler aranabilir. Arguvan da yapılacak kaliteli ürünlerin pazarlanmasını sağlayacak kurumlar oluşturulabilir. Vs vs vs

İmkansız mı?

Hiçte değil. Yapıla bilir ve de yapılmalıdır.

Peki; tek çare burada yazdıklarım mı?

Hiçte değil?

Ben eminim ki çok daha farklı fikirler sizlerin aklında saklı.

Ben ifade ettim, sıra sizde?.

 

Henz Yorum Yok.
lk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says