07.07.2014 - 10:51
Okunma (19190)
Yorum (1)
Paylaş

Yazar hakknda : Özel Eğitim Uzmanı, gazete ve dergilerde yazmaktadır.

KPSS DEKİ SESSİZ HAYKIRIŞ!

Hafta sonu yapılan KPSS sınavından sonra gençlerin haykırışlarını duyuyor muydunuz?

Belki sessiz görünüyorlardı ama içlerinde büyük fırtınalar kopuyordu.


Çünkü o haykırışlar aslında yılların birikimiydi…


Kimilerinin hayalleri vardı, evlenip, yuva kuracaktı kimileri de yıllarca kendisi için yorulan yaşlı anne ve babalarını biraz olsun rahata çıkarmak ve onlara destek olmak istiyordu.


Çoğunun yaşı yirmileri geçmiş hatta otuzlarına varmıştı. Herkes onlardan maddi ve manevi bir beklenti içindeydi ve her gün birilerinin eline tutuşturduğu birkaç kuruş para artık onlara ağır gelmeye başlamıştı.


Birçoğu geçici işlerde çalışarak yol parasını, kurs parasını yetiştirmeye çalışıyordu. Artan üç beş kuruşla bırakın doğru düzgün yemek yemeyi bir soru bankası daha alıp çözeyim diyenler vardı. Hepsi de ailesine daha az yük olma derdindeydi ve en azından sınavı kazanınca onlara destek olacağı günlerin hayallerini kuruyorlardı. Bu duygularla daha çok çalışıp, daha çok soru çözmek için adeta çırpınıyorlardı.


En verimli çağlarında dershanelerde, kütüphanelerde ve gereksiz denilecek nitelikteki kitapların arasında yok olup gidiyordu. Sonucunda size “Afrasyab” gibi hiçbir zaman işinize yaramayacak ve mesleğiniz adına hiçbir katkıda bulunmayacak bilgiler sorulacaktı. Gençliğin enerjisini Türkiye için değil bunlar için harcayacaktınız.


Sevgili dostlar, bütün bunlar Türkiye’nin hep örtbas edilen ve umursanmayan yüzü olmuştur. Kimse görmek istemese de ciddi anlamda bir işsizlik sorunumuz var. Eğer devlet sektörüne bu kadar yoğun talep oluyorsa bu işsizliğin en önemli göstergelerinden biri değil midir?


Eğer devlet büyüklerimiz bu duruma çözüm bulmak istiyorlarsa bunu devlete giriş sınavlarını neredeyse imkansız hale getirerek değil özel sektörü insanlara daha cazip hale getirerek yapmalıdır.


Bu haykırışlar Türkiye evladının haykırışıdır, hepimizin sorunudur.


Onların çoğu bu yüzden evlenemiyorlar, evlenenlerin birçoğu yaşadığı geçim sıkıntısı nedeniyle boşanmak zorunda kalıyor ve dahası hergün ailelerine karşı yaşadıkları vicdan azabı bile gençlerin ne durumda olduklarını bize göstermeye yeter.


Anıl YÜCEL

Selda
07.07.2014 - 15:26
Misafir

kaleminize yüreğinize sağlık çok iyi özetlemişsiniz insanlar bunu görmekten farketmektendee aciz ne yazıkkii kimse tepki göstermiyor


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says