29.10.2012 - 19:43
Okunma (3089)
Yorum (1)
Paylaş

Yazar hakknda :

Nusaybin İzlenimlerim

Nusaybin de  yapılan  iştişare toplantısı hakkında bireysel düşüncelerimi sizinle paylaşmak  gereğini duydum.  Öncelikle bu iştişare toplantısını düzeleyen Necat AYAZ  ve o toplantıya katılan değerli katılımcıları kutlar saygı ve hürmetimi sunarak başlamak istiyorum Bu vesileyle içtenlikle söylemeliyim katılımcıları hepsinin heyecanlı olduklarını ve birbirilerini bir kere daha görmek özlemi içinde oldukalrını gözlemledim zira aynı düşünceler bende  de hakimdi.  Ben konuk olduğum evden  toplantıya katılacak olanları bir an önce görmek amacıyla sabah 07.00 uyandım misafir olduğum evdekilere haber vermeden aynı saatt evi terk edip gelenleri karşılamak için evden ayrıldım.ilk karşılaştığım kafile Malatya  gurubuydu ve o gurupta görmek istediğim bir sürü kişi olmasına rağmen görmek isteyip zorunlu nedenlerden dolayı katılamayanları görmemenin üzüntüsünüde yaşadığımı  üzülerek ifade edeyim.illerleyen saatlerde diğer illerden gelen kardeşlerimizi görmenin  tanımsız mutluluğunu diğer arkadaşlarla berber yaşadık.

 

Necat beyin yazıhanesi ilk buluşma yerinde gelen  gurupların buluşmasında hakkietten gözyaşartıcı manzaların yaşanmasına tanıklık ettim o anları tarif etmek zor olmakla beraber bir kısmını  sevgili Rıza PARLAK ın fotoğfalarında görmek mümkündır. Bu arada Rıza parlak ın hakkınıda vermek gerek bir an yerinde durmadı  orada yaşananları  resmlerle ölümsüzleştırmeye çalışırken  Seyfi hoca not tutmakla gazeteye haber  ve izlenimlerini yazmakla meşkuldu.Teşekkürler sevgili Rıza bey  teşekkürler Seyfi YÜCEL hoca

 

 

Bu arada  Necat AYAZ gelenleri karşılamakla  meşkul  olurken akrabaları da  ikram da bulunmak için birbirileriyle adetta yarıştıklarınıda ifade etmeden gecemiyeceğim size ve çalışanlarınıza da teşekkürler Necat amca ayrıca toplantının yapılacağı salona toplu olarak gidiş çevrede bulunan insanların dikkatini çekecek ayrıntılı bir detaydı. Toplantı yeri gayet iyi bir restorantı ve hazırlıklarda  bence kusursuzdu.toplantıya katılımcıların tanıtılmasıyla başlanıldı ama dikkat edici bir konuk vardı adı Şaban ERDOĞAN dı ta fransa nın başkentinde çıkıp sadece ve sadece bu toplantıya katılmak için gelmişti.katılımcı yapısıyla  sosyal  ekonomik  ve dayanışma konularında uzman bir hayırsever profilini çiziyordu ki yaptıkları baz alınırsa örenek bir Etmanekliydi Aydın GÜÇLÜ  (atmanoğlu demiyorum) şaban beyi takdim ederken salon alkış sesleriyle inlendi.bu arada gelme koşulları olupta katılmayanlara duyrulur Gözlerim Rıha daki kardeşlerimizden Adil YALMAN   Adem ATMANİ ve Av. Mehmet beyi, Mehmet Göçmen’ i  Mehmet Ali hocayı aradı. Bunlardan bazılarının malesef rahatsızlıklarından dolayı katılamadıklarını da öğrenince üzüntüminde katlandığını da  belirteyim ) Bende Şaban  beye hoş  geldin demekle beraber bu onurlu davranışını da saygıyla karşıladığımı belirteyim.yine konuklarda  söz edecek olursak bir ilk daha gerçekleşti artuk unv.sinde akademisyen bayan bir(İSMİ SAKLIDIR) kardeşimzinde salonda olusu ve tadimi esnasında  alkış tufanı birkez daha yaşandı diğer katılımcılardan söz edilecek olursa her zamani katılımcılardı onlarda hak ettikleri alkışı aldıklarınıda söyleyeyim.

 

Bence o salonda en endişeli olan bendim zira herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yapmışlardı. Verilen görevi yerine getirmekte aciz olan biri tabii ki bendim, bende Baykan toplantısının  yapılmasını beceremeyen kişi olduğumu açıkça ifade ettim salondaki tepkiye bakılacak olnursa beni anlayışla karşıladıklarını gözlemledim ve az da olsa rahatladım(belkide çokta mütevazi davvranışlarında olsa)tanıtım faslından sora asıl gündeme geçildi   getirlen  öneriler gayet olumlu karşılandı hele vakıf olma konusu çok tarılşıldı ve karara bağlanıldı ama benım bu konuda çekincem var bu vakıfın merkezi istanbul da olması sebebiyle taşra teşkilatların istanbul yönetimin baskısını yaşayacaklarını tahmin ediyorum umarım bu konuda ben yanılmış olurum. Dikkat çekici bir konu vardı ki çoğumuzu  olumsuz  yönden etkilediğini sanıyorum ve bu konuyu da sizinle paylaşmak gereğini duydum gerçi toplantıda dile getirdim yeterli destekte gördü ama bence  bağlayıcı bir kara alınmadı.sürekli bu aşiretin    Kürt olduğu ama  bu gerçeğin ötelendiği bu toplandıda da kendini gösterdi  verdiğimiz bir önergeyle bunu aştığımızı  sanıyorum ama yinde belli olmaz bu konuda  endişelerim devam ediyor. kim kendini nasıl his ediyorsa öylede olmasında ben bir sakıncada görmüyorum.Diğer  bir önergenin  sunulması sırasında aşiret adıydı uzun tartışmakardan sonra sonra atmi veya etmaneki olarakak her yore kendisine uygun  adı kullanacağı kararı  gayet sevindiriciydi en azında at uşagı aşireti adı artık kullanılmacaktı kendını farklı his edip o adı veya başka bir ismide kulanacaksada ona sahsen saygı duyarım.

 

Sonuç bölümünde olumlu kararlar alınmasına karşın sürekli  politikta yapılmaması yönündeki telkinlerin neden yapıldığını anladım desem yalan söylemiş olurum ama bende  anlamiş gibi davrananların kervanına katıldım ama şimdilik. Zaten vakıf kurma karaı alındıktan sonra vakıflarda siyaset olamıyacağı aşikar olmasına  rağmen sürekli bu konun gündeme gelmesi  bence manidar.vakıf olma konusunda sevgili Seyfi hocanın Mehmet Ali Başıbüyük , Mehmet Demir Atmanlı ve Aydın Güçlü nın çabalarını unutmak haksızlık olur diye düşünüyorum.Bu arada şenliklerde  toplantılarda veya diğer etkiliklerde kürtçe konulması (anadille) konuşulması konusunda önerge verdiğimde bu önergeyi destekleyen herkese ayrıca hem teşekkür hemde şükranlarımı sunuyorum. Özellikle biri vardı ismini yazmıyamacağım onu saygıyla sevgiyle selamlıyorum (17 yıllık)

 

Sonuç olarak bu toplantı gayet güzel seviyeli  coşkulu olmakla beraber biraz da endişleride beraberinde taşıyacak  bir ortamda geçti.Beni endişellediren  asıl konun vakıf kurma meselesiydi korkarım vakıf sadece okuyan  öğrencilere  burs verme mekanizma olarak işlev görür ve burs vermekle yetinirse ki beklenti olarakta öyle göründü.vakıf o işlevi yapmasında sakınca görmüyorum ama sadece bununla yetineceüi endişesini taşımaktayım, bunun yanında sosayal dayanışma yardımlaşma ve aşiretin tarihi geçmişi dilini kültürünü gelenek ve göreneklerini sonraki nesillere aktaracak çaba içine girse daha verimli bir sonuç alınacağını en azından ben böyle düşünüyorum. Bu iştişare toplantısını hazırlıyan hazırlanmasında emeği geçen katılanlara görüşleriyle  bütünleşme ve kardeşlik tohumlarını pekiştirmek için  çaba gösteren öneri sunan herkese şükranlarımı sunuyorum. daha  güzel daha demokratik daha çağdaş günlerde buluşmak dileğiyle sevgiyle saygıla kalınız.

 

Adil GÜLÜMSER

Halit Seyfi YÜCEL
29.10.2012 - 20:06
Misafir

Sevgil Adil bey, emeğine sağlık. Yanlız bir şeye itirazım var. Baykan toplantısıyla ilgili başarısızlığı üzerine alman onurlu bir çıkışsada sizin çabalarınıza şahit olan ben gibiler için eminimki taktire şayan bir çabaydı. Seni taktir ediyor ve saygıyla anıyorum.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says