16.10.2011 - 22:25
Okunma (3331)
Yorum (0)
Paylaş

Yazar hakknda :

KÖYLERİMİZİN DURUMU VE YAPILMASI GEREKEN

KÖYLERİMİZİN DURUMU VE  YAPILMASI GEREKEN

 

 

 

Köylülerimizin yılın büyük bir bölümünü çalışmadan, üretmeden geçirmeleri, kişi olarak hep zihnimi meşgul etmiştir. Özelikle söz konusu durum Doğu ve Güneydoğu Ana dolu bölgelerimizde kendini daha fazla hissettirmektedir. Gelişmişlik ve kalkınmanın en önemli öğesi, büyükten küçüğe her yerleşim biriminde insanların üretebileceği iş sahalarının açılmasından geçer. Ancak Köylerimizde bu durumun tam tersi söz konusudur. Batı illerinde, Kollektif yapının oluşturulması ve elde edilen ürünlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi için Tarımsal Kalkınma ve Hayvancılık Kooperatifleri kurulmuş, yapılan çalışmalarla bu eksikliğin giderilmesi yoluna gidilmiş ve küçümsenmeyecek derecede büyük başarılar elde edilmiştir.

 

Bölgemizin mahfuz kaderini değiştirecek, işsizliği azaltacak, üretkenliği toplumun her ferdine sorumluluk olarak yükleyecek Kooperatifçiliğin Köylerimiz arasında yaygın olarak kurulma seferberliğinin başlatılması büyük önem taşımaktadır. Yine Ülkemizde üretilen Fıstığın tamamı bu bölgelerimizde yetişmektedir. Bölgemizin ekonomisine, İnsanlarımızın refah düzeylerinin yükselmesine, ciddi katkı sağlayan ve bölgemizde yetiştirilen ürün desenlerinin başında gelen fıstığın işleneceği büyük küçük hiçbir tesisin “Gaziantep İli dışında” kurulmamış olması büyük bir engel olarak karşımızda durmaktadır. İlimiz Şanlıurfa özelinde baktığımızda halen üretilen fıstıkların önemli bir kısmı esnafımızdan işlenmemiş şekilde düşük fiyatla alınmakta, çevre illere götürülerek işlendikten sonra yüksek fiyatla piyasaya satışı yapılmaktadır. Kurulan küçük işletmelerle yapılan bu işlemle ciddi karlar elde edilmektedir. Esnafımızın kalkınması için mutlaka bu konuda araştırma yapılmalı, ilgili işletme tesislerinin kurulması zaman geçirilmeden sağlanmalıdır. Aksi takdirde üretilen ürünlerden elde edilen karın önemli bir kısmından mahrum kalmaya devam edilecektir.

 

2010 yılında İşletmeleri yerinde görmek üzere, Şanlıurfa Belediye Başkanlığının organizasyonunda,  sebze hali ve şıra pazarı esnafının katılımlarıyla gerçekleşen ve benimde davetli olarak katıldığım Gaziantep iline bir gezi düzenlendi. Basit ancak işletme sahiplerine küçümsenmeyecek getiriler sağlayan ve istisnasız bütün esnafın, işyerlerinin 2. katına kurdukları fıstık işletme ve ambalajlama tesislerini görme imkânına ve girişimcilikte model olabilecek tesisleri hep birlikte yerinde görme imkânına sahip olduk.  Bir esnaf talebi yetiştiremiyoruz derken, bir diğer Urfalı esnaf hemşerimizin, biz beceremeyiz şeklindeki serzenişi, ayrı bir anlam ve önem ifade etmektedir. Küçük esnafımız ayakta kalmak istiyorsa, büyük sermayeler gerektirmeyen işletme tesislerini zaman geçirmeden mutlaka kurmak zorundadır. Bu anlamda geziye iştirak eden, Sebze ve Şıra pazarı dernek başkanlarını heyecanlı gördüm. Umarım esnafı yönlendirerek, kurduracakları işletme tesisleriyle hak edilen noktaya gelinmesini sağlarlar. Ayrıca esnafımızın ufkunu açan, yol gösteren bu gezileri düzenleyen Şanlıurfa Belediyemize teşekkür ediyorum.

 

Bölgemizde kalkınmanın önündeki en önemli etken, ortak aklın oluşmaması, sermayelerin birleşmemesi ve buna bağlı olarak büyük çaplı iş sahalarının açılmamasıdır.  Köylerimizdeki durumda bundan farklı değildir. Üç ay çalışıp dokuz ay hiçbir iş yapmadan tüketmenin artık bitmesi gerekmektedir. Bunu başarmak hiçte zor değildir. Devletimizin sağladığı bölgeye has,  teşvik, kredi, İşçi pirimi desteği, parasız arsa v.s. ile bu imkânlar zaten sağlanmış durumdadır. Eksik olan yol ve yordamı gösterecek, önderlik edecek kişi ve kuruluşların olmayışıdır. Bu anlamda üncülük etmek adına, yine en büyük görev devlete düşmektedir. Bu gruplara yönelik bilgilendirme toplantıları yapıldığında,  Umarım Köylerimiz, esnaf gruplarımız kendi aralarında örgütlenerek, kuracakları, Tarımsal Kalkınma ve hayvancılık kooperatifleri marifetiyle kendi üretim tesislerini, hayvancılık işletmelerini kurarak bunu başarırlar. Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle…

Henz Yorum Yok.
lk Yorum Yapan Siz Olmak İstermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says