07.04.2015 - 00:22
Okunma (2068)
Yorum (2)
Paylaş

Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması…

Malatya / Arguvan ilçesi Atmalılarda cenazelerde verilen üç  yemeğinin kaldırılmasını, Malatya Atmalılar Derneği tartışmaya açtı.

 

Bu konuda Kendisi Yukarı Atma Körolar mezrasında olup, Malatya Yazıhan Beldesi Gayret Mahallesi Muhtarı Bahattin TEMİZ öncülük yapmaktadır.

 

 

Muhtar Bahattin TEMİZ ile yapılan söyleşide Babası Hüseyin Oğlu Reşit TEMİZ’in vefatı nedeni ile yas sırasında başlatmış ve bu uygulamayı ilk olarak kendisinin başlattığını, babası Reşit TEMİZ’ inde sağlığında bu konuda kendisini destekler söylemleri olduğunu vurguladı. Muhtar Bahattin TEMİZ ; Biz aşiret mensubuyuz. Gelen misafirlerimize yine yemeğimizi ikram ediyoruz. Sorunumuz  para değil. Önemli olanın daha hayra geçecek işler yapmaktır. Derneğimiz yönetiminde ve dernek yönetimi dışında da katılacak olan Atmalıların kontrolünde açılacak olan bir Havuz Hesabına, üç yemeği için harcanacak parayı bağışlayacağını, bu havuza diğer Atmalıların da destek vermesi gerektiğini ifade etti. Oluşturulacak olan bu havuzda biriken parayı Öğrencilere, hasta sahiplerine, zor durumda olan Atmalı ailelere destek amaçlı kullanılmasının daha doğru olacağını anlattı.

 

O esnada yas evinde bulunan Atmalılarla yapılan fikir alışverişinden de benzer fikirler anlatılmış bu işin uygulamaya dökülmesinin önemi belirtilmiştir. Bu konuda fikir belirten Hüseyin TEMİZ (Muhtarın Amcası), Serdar YANIK (Kömürlük Köyünde), Mustafa GÜLER, Bu uygulamanın dahi hayırlı olacağını belirtmiş, Süleyman TEMİZ ise önemli olanın bu uygulamanın lafta kalmaması ve hayata geçirilmesi olduğunu belirtmişlerdir.

 

Atmalılar Derneği Yönetiminden yapılan değerlendirmede de ; Bu konunun tüm Atmalıların uygulaması gereken bir uygulama olduğu. Çevremizdeki bir çok toplumsal kesimlerin de bu uygulamayı başlattığı örneklerle anlatılmış ve Atmalı Ailelerinde bu uygulamaya destek vermesi gerektiği belirtilmiştir. Havuz oluşturulmasının da çeşitli nedenlerle maddi sorun yaşayan Akrabalarımıza büyük bir destek sağlayacağından önemli bir konu olduğu anlatılmıştır. Dernek olarak bu konuyu her fırsatta toplumumuzda dile getirileceği ve sebepleri ile anlatılacağı kararı ortaya konulmuştur.

 

Bu tüm  Atma toplumuna bir çağırıdır. En kısa zamanda Dernek Yönetimi ve Dernek yönetimi dışında oluşturulacak bir komisyonla Havuz hesabı oluşturulup, bu havuza bağışların yapılması ve bu bağışların yardım amaçlı kullanımına başlanması temennimizdir.

 

İlgili Video için TIKLA

Keyword : Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması… haberi , Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması… oku , Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması… konusu , Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması… hakkında , Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması… manşeti , Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması… perde arkası , Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması… olayı , Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması… son dakika , Malatya Atmalılar da üç yemeğinin kaldırılması…

Halit Seyfi YÜCEL
26.04.2015 - 13:15
Misafir

Değeri akrabalarımız. Bu konu danışılarak konuşularak gündeme taşınmıştır. Elbet ki gelenek ve göreneklerimiz ve kültürümüzü yaşatmak önemlidir. Yanlız unutulmamalı ki gelenk ve görenekler ihtiyaçtan dolayı oluşan uygulamalardır. Bu gün Malatya toplumunda bir çok kesim bu üç yemeğini uygulamadan kaldırmış, ekonomik zorluk çeken ailelerin üzerindeki yükü ortadan kaldırmıştır. Bu uygulama Yazıhan Dirijan ve haçöve vs. toplumunda kaldırılmıştır. DÜn cenaze evlerinde cenaze sahipleri yemek hazırlamaz ken bu gün tüm yük çoğunlukla cenaze evine yüklenmiştir. Ne oldu da bu gelenek ortadan kaldırıldı. Daynışma kültürümüz ve geleneğimiz değil miydi. Elbet ki konuşup tartışacağız ve birlikte doğruyu bulup yapacağız.

Mehmet Ali
26.04.2015 - 12:57
Misafir

Bazı gelenk ve göreneklerimiz bizler için önem taşımaktadır. insanlarımız yedirmeyi misafir ağırlamyı seven bir geleneğe sahiptir. Bu nedenle bu uyguamanın tutacağını pek sanmıyorum. Normalde kültürümüze bir zorunluluktan, ihtiyaçtan giren bu uygulamaya artık ihtiyaç kalmamıştır. Zaten her başsağlığına gelen insanımıza üç gün boyunca özelikle de yemek vaktinde yemek sunulmaktadır. Üçüncü günü tekrar herkesi toplayıp yemek vermeninde ne inançsal nede sosyal bir dayanağı yoktur. BU hem cenaze sahibine maddi olarak artı bir yük getirmekte hemde başsağlığına gelen insnlarımızı ikinci sever işlerinden güçlerinden etmektedir. İslami değer olarak düşünsek bile bunun bir dayanağı yoktur.Çevremize de muhtaca yardım daha önemlidir.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says