24.06.2013 - 20:30
Okunma (2962)
Yorum (0)
Paylaş

Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu

Konaklı (Banazı) kadınlar, çeyiz sandıklarına kapattıkları kanaviçeleri özgürlüklerine kavuşturdular.

 

Ninelerinden, annelerinden armağan; hatta bir süre kullandıktan sonra çeyiz sandıklarına kapattıkları kanaviçe işlenmiş ev eşyalarını yeniden değerlendiren Konaklı kadınlar, eserlerini halkın beğenisine sundular.

 

Geçtiğimiz günlerde Malatya Belediyesi’nin yanında Malatya Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı kurslarda üretilen el işleri, ortak bir sergiyle halkın izlemesine sunulmuştu. Bu toplu sergiye katılımın ardından bir sergi de Konak Kültürevi’nde açılarak Konaklıların daha rahat ve kolay erişimine olanak sağlandı.

 

Halk Eğitim Merkezi’nin Konak’ta açtığı kursun Usta Öğreticisi Dilek Saniye Uğur’dan aldığımız bilgiye göre Konaklı kadınlar, aylarca çalışarak harikalar yaratmışlar. Kadınların evde, bahçede zaten üretici olduklarını, bunun yanı sıra da disiplinli bir şekilde aylarca çalışarak mefruşat denen tüm ev eşyasını özenle üretebildiklerini ifade eden Uğur, çeyizlerde kullanılmış olan kanaviçelerin de eski eşyalardan alınarak yeni üretimlere eklendiğini, böylece eskilerin gün ışığına çıkarılarak yeniden değerlendirildiğini, kadınların özenle ürettiklerinin büyük beğeni kazandığını ifade etti. Ayrıca Uğur, üç gün boyunca Konak (Banazı) Kültürevi’nde sergilenen eserlerin halkın izlemesine sunulduğunu, isteyenlerin bu ürünleri satın alabileceklerini de sözlerine ekledi.

 

Sultan Kılıç- Malatya                    sultankilic44@hotmail.com

Keyword : Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu haberi , Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu oku , Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu konusu , Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu hakkında , Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu manşeti , Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu perde arkası , Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu olayı , Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu son dakika , Konaklıların Kanaviçeleri Hayat Buldu

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says