24.12.2012 - 20:12
Okunma (3028)
Yorum (0)
Paylaş

Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor

Malatya’nın Çırmıhtı (Yeşilyurt) ilçesinde faaliyet gösteren Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği’nin üyeleri, üretimde sınır tanımıyorlar.

 

Azet bacı ve Hamdi dayı geleneksel giysili minyatür bebekleriyle yaşamın her sahnesini sergileyen kompozisyonlarında Malatya kültürünü sergileyerek yaşatmayı hedefleyen kadınlar, bununla yetinmiyorlar.

 

Yufka, erişte, mantı, sarma ve küfte (köfte) çeşitleriyle de üretimde yerlerini aldılar. Kadınların boş durmayı sevmediklerini, sürekli çalışmak, üretmek istediklerini ifade eden dernek başkanı Refika Uçar, sadece dernek üyeleriyle değil, ilçedeki tüm kadınlarla ilgilendiklerini söylüyor.

 

İnşaat işçisi eşi onulmaz hastalığından dolayı çalışamayan dört çocuklu, 30 yaşındaki Zeynep Üngör’ü dernek bitişiğindeki bir yere yerleştirerek Zeynep Üngör’ün evini geçindirmesini amaçladıklarını söylüyor Uçar.

 

Zeynep Üngör, katkısız, doğal unla yufka ve ekşili ekmek pişiriyorum. Doğal ekmeklerimi yeter ki görsünler, alsınlar; gece gündüz çalışmaya razıyım. Artık eşime ve çocuklarıma ben bakmak zorundayım, diyor.

 

Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği, kapılarını Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi’nin ‘Kurdele Nakışı ve Pul Boncuk İşleme Kursu’na katılan 12 kursiyer kadına da kapılarını açmış. Kursun usta öğreticisi Esma Hancı; çok çabuk öğrenen becerikli kadınlarımız, harikalar yaratıyorlar. Yıl sonunda Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi’nde kadınlarımızın emeği olan ürünleri sergileyeceğiz. Kadınlarımız, bu ürettiklerini evlerinde kullanabilecekleri gibi ileride pazarlayarak evlerine katkıda da bulunabilecekler, diyor.

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

Keyword : Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor haberi , Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor oku , Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor konusu , Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor hakkında , Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor manşeti , Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor perde arkası , Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor olayı , Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor son dakika , Çırmıhtılı Kadınlar, Sınır Tanımıyor

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says