15.08.2012 - 11:56
Okunma (3997)
Yorum (0)
Paylaş

Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır

Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü

Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri Federasyonu (FIDH), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) bir basın açıklamasıyla CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasını kınayarak derhal serbest bırakılmasını istedi. İnsan hakları savunucusu üç örgütün ortak basın açıklamasında:

 

MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN AYGÜN DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 12 Ağustos 2012 günü akşam saatlerinde, Tunceli-Ovacık Karayolu’nun 35. kilometresinde, kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından kaçırılıp alıkonulmuştur. Alıkoyma eyleminden sonra çeşitli ajanslara yapılan açıklamalarda, eylemi bir grup HPG militanının yaptığı belirtilmiştir.

 

İnsan hakları örgütleri olarak her türlü şiddete karşı olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Özellikle sivillere yönelik saldırı eylemleri hiçbir koşulda kabul edilemez. Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılıp alıkonulması eylemini kınıyor ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

Eylemin sivil bir kişiyi hedef almasının ötesinde, halkın oyları ile seçilmiş bir kişiye yönelik olması dikkat çekicidir. Eylem, bu yönüyle de şiddetin egemen olduğu günümüz kaos ortamını daha da tırmandıracak tehlikeli gelişmeleri içinde barındırmaktadır.

 

Eylemi gerçekleştiren KCK/HPG’ye sesleniyoruz: Hüseyin Aygün derhal serbest bırakılmalıdır. Kürt sorununun demokratik ve siyasi zeminde çözümü mümkündür ve bunu zora sokacak eylemlerden kaçınılmalıdır.

 

TBMM’ye sesleniyoruz: Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için olağanüstü toplanılmalı ve artık inisiyatif alınmalıdır. Ortadoğu’daki siyasî gelişmeler karşısında Kürt sorununu çözememiş bir Türkiye’nin inisiyatif alma şansı olmadığı görülmelidir.

 

Hükümete sesleniyoruz: 35 yıldır denenen; ama sonuç vermediği, aksine ülkeyi bir çatışma ortamına sürüklediği, sürdürülebilir kalıcı bir barış ortamının sağlanması olanaklarını yok ettiği bilinen güvenlikçi politikalardan vazgeçilmelidir. Hükümet zoru başarmalı, barışçıl ve siyasi yöntemlerle kendi Kürt sorunumuzu çözmelidir. Böylesine bir yaklaşım, bölgemizdeki diğer ülkeler için de örnek oluşturacaktır. Hüseyin Aygün’ün can güvenliğinin sağlanması bakımından da devam eden operasyonları durdurmalıdır.

 

Ülkemizin hızla şiddet ortamından uzaklaşmaya, yumuşamaya ve diyalog ortamına ihtiyacı vardır.

 

Bizler, insan hakları kurumları olarak, Hüseyin Aygün’ün ve daha önce kaçırılmış bütün kişilerin serbest bırakılması için her türlü çabayı göstereceğiz.” dendi.

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

Keyword : Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır haberi , Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır oku , Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır konusu , Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır hakkında , Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır manşeti , Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır perde arkası , Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır olayı , Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır son dakika , Aygün, Derhal serbest bırakılmalıdır

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says