30.07.2012 - 21:11
Okunma (1227)
Yorum (0)
Paylaş

Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız!


Malatya’daki sivil toplum örgütü üyeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi’nin Paşaköşkü Mahallesi’nde bulunan dernek binasında bir araya gelerek AKP’nin il binasına doğru yürüyüşe geçti.

 

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü Beldesinde Alevi Kürt bir aileye linç girişimini protesto eden kalabalık grup, sloganlarla Yeşilyurt Caddesi’ni ve Turan Emeksiz Caddesi’ni geçerek Emeksiz alt kavşağındaki AKP il binası önüne geldi.

 

Islık, alkış ve sloganlarla Sürgü’deki Kürt Alevi aileye yönelik linç girişimi, bu girişime zemin hazırlayanlar, girişimde bulunanlar, girişimcileri yüreklendirenler protesto edildi. Burada bir basın açıklaması yapıldı.

 

Basın açıklamasını sunan Malatya Demokrasi Platformu Sözcüsü Ali Ekber Baytemur şunları söyledi:

“Türkiye’de geçmişte halkları birbirine düşürerek katliamlara zemin hazırlayan derin güçler, ayrımcı, ırkçı-gerici politikalarını sürdürerek halkların barış içinde bir arada yaşamasını engellemek için bugün de ellerinden geleni yapmaya devam etmektedir.

 

Dün Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde yaşanan olaylar, yine benzer nefret söylemlerinin provokasyona dönüşmesi ile farklı din, kültür, kimlik ve inançlardaki yurttaşlarımızın bir arada yaşam umutlarını hedef almıştır.

 

KÜRT ALEVİ AİLEYE LİNÇ GİRİŞİMİ

Geçmişte, Çorum, Maraş, Malatya ve Sivas'ta acıyla yaşadığımız benzer bir tablo, bugün bir kez daha Malatya’da tekrarlanmaktadır. Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde yaşayan bir Kürt Alevi ailenin evi, gece saatlerinde yaşanan bir tartışma sonucu taşlanmış, ahırı yakılmak istenmiştir. Köye nereden geldiği belli olmayan 50-60 kişilik bir faşist güruh ise, tekbir ve sloganlarla köyde geniş bir provokasyona başlamıştır. Alevi aileye bir linç girişimine dönen olay, bugün bizzat iktidar tarafından beslenen ırkçı-şoven atmosferin hangi boyutlara geldiğini göstermesi açısından çarpıcıdır.

 

KÖYÜ TERK EDİN TEHDİTİ

Doğanşehir Sürgü’de yaşanan linç girişiminde dikkat çekici olan bir diğer nokta ise, olaylar esnasında olaya müdahale amacı ile gelen, fakat gerici grubun adeta provakasyonunun taşıyıcılığını üstlenen Jandarma Komutanı ve Belediye Başkanı’nın açıklamaları olmuştur. Bu kişilerin Alevilere karşı yöneltilen“köyü terk edin” tehdidini destekleyen ifadeleri, farklı kimlikleri ve mezhepleri tehdit olarak görüp, halkları birbirine karşı kışkırtmak isteyenlerin provokatif söylemlerinden farklı olmamıştır. Bir arada eşit ve kardeşçe yaşamı teminat altına almakla görevli olan bu yetkililerin saldırıya uğrayanları suçlu göstererek böylesi bir söylemde bulunması derhal sorgulanmalı ve haklarında gerekli işlemler başlatılmalıdır.

 

Hiç kuşku yok ki, son günlerde gerek medya kanalı ile yayılan nefret söylemleri, gerekse de AKP hükümetinin Sivas katliamına yönelik zaman aşımı kararı ve cemevlerine getirilen yasakçı zihniyet, tetikte bekleyen ırkçı, şoven, gerici zihniyeti harekete geçirmiştir.

 

TEK KİMLİK, TEK KİMLİK, TEK MEZHEP

12 Eylül’ün ırkçı zihniyetinin “tek kimlik, tek din, tek mezhep” anlayışının takipçisi olan AKP’nin, daha önce Adıyaman’da alevi ailelerinin evlerini işaretleyip Maraş katliamının provasına yeltenenlere sessiz kalması, bu kez Malatya’da ev yakmaya cesaret vermiştir. Yaratılan bu nefret ortamının yanında, yaşanan olayların sorumlularının ve faillerinin de ortaya çıkartılmaması, tarihi acı ve kanla dolu olan bu karanlık senaryonun sürekli tekrarlanmasına da zemin yaratmaktadır.

 

Eşit, özgür ve demokratik bir ülkede kardeşçe bir arada yaşamı sağlayabilmenin yolu, ancak toplumun farklı din, dil, kimlik, kültür grupları arasında yaratılmak istenen uçurumların aşılması ile sağlanabilecektir. Kendisi gibi olmayana tahammülsüzlüğünü arttıran ve her fırsatta Alevi karşıtı mezhepçi tutumunu ortaya koyan AKP hükümeti, ürettiği nefret siyasetinden bir an önce vazgeçmelidir. İnsanlık suçlarını zaman aşımına mahkum eden, katliamcıları affeden bir zihniyetin, bugün Malatya’da yansımasını gördüğümüz karanlık tarihi tekerrürden ibaret kılacağı aşikardır.

 

KATLİAMCILARI AFFEDEN ZİHNİYETİN ESERİ

Bizler Malatya demokrasi güçleri olarak, Malatya’da saldırıya maruz kalan Kürt Alevi vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, eşit, özgür, demokratik bir yaşamı sonuna kadar savunup mücadele edeceğimizi buradan bir kez daha yineliyoruz. Bir arada yaşam temellerinin sağlanması ve yaşanan olayların sorumlu ve faillerinin derhal ortaya çıkartılmasının takipçisi olacağımızın altını çizerek, hükümeti bu konuda göreve davet ediyoruz.” dedi.

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

 

 

Keyword : Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız! haberi , Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız! oku , Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız! konusu , Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız! hakkında , Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız! manşeti , Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız! perde arkası , Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız! olayı , Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız! son dakika , Sürgü'yü Sivas Gibi Yakamayacaksınız!

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says