25.07.2012 - 15:46
Okunma (22574)
Yorum (0)
Paylaş

AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi  ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TV8’de yayımlanan Erkan Tan ile Başkent’ten programına konuk oldu. Programda Kürecik Füze Kalkanı, kayısı üreticilerinin sorunları, Malatya’da gerçekleştirilen özelleştirmeler ele alındı.

 

CHP Milletvekili Ağbaba, Kürecik’te kurulan füze kalkanının AKP’nin Malatya’ya yaptığı tek yatırım olduğunu belirterek, üsse girmek için Türk yetkililerin tamamına izin başvurusu yaptığını,  son olarak Pentagon’dan izin istediğini açıkladı. Füze Kalkanına sağ ve sol siyasi partilerin ve insan hakları derneklerinin de karşı olduğunu ifade eden Ağbaba, Polanya’nın istemediği kalkana AKP Hükümetinin gizlice onay verdiğini belirtti.

 

Üretici, sadaka değil kredi istiyor

Kayısı üreticilerinin sorunlarının ele alındığı programda, Veli Ağbaba, kayısı üreticilerinin  perişan olduğunu, borçlarını ödemekte zorlandığını kaydetti. Ağbaba “Dünya kayısı tüketiminin % 90’ını Malatya karşılıyor. Devlet fındığı, çayı destekliyor; ama kayısıyı desteklemiyor. AKP Hükümeti, üreticileri çaresizliğe itiyor. AKP 10 yıldan beri Malatya’daki kayısı üreticilerini perişan etti. Adıyaman’dan, Urfa’dan , Diyarbakır’dan gelen 100 bine yakın işçi var şu an Malatya’da. Kayısı üreticisi bu işçilerin alın terinin karşılığını vermek için kayısısını çok ucuz fiyata satmak zorunda kalacak. Malatyalı kayısı üreticileri bağış değil, sadaka değil kredi istiyor. Geri ödemeli kredi verilerek üreticilerin ellerindeki kayısıları ucuza satmaları engellenebilir. Üretici 20 kuruşa , 60 kuruşa  kayısısını satmak zorunda bırakılıyor. Bir taraftan yok pahasına kayısı satıyorlar, diğer taraftan tüketiciler pahalı diye kayısı alamıyor.” dedi.

 

Program yapımcısı Erkan Tan ise “60 kuruşa satılan kayısıyı, şehirlerde milyonlara 3 liraya satanlara yuh diyorum! Vicdanınız yok mu sizin?“ ifadelerine yer verdi.

 

Bir Fabrika Alana Üç Fabrika Bedava

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuşmasının devamında “Malatya, sadece kayısı ile yok edilmedi. Malatya’da üretim yapan  fabrikalar teker teker elimizden alındı. Malatya’da  şehrin göbeğinde yer alan çok değerli arazileri bulunan Sümer Fabrikası ve Tekel Sigara fabrikaları değerinin çok altında bedellerle satıldı. Şimdi de Şeker Fabrikasını satıyorlar. Şeker fabrikasının emlak değeri 240 milyon lira. Sadece arsa bedeli 240 milyon lira olan Şeker Fabrikasını içinde makineler, binalar, şeker kotası ile birlikte 120 Milyon liraya satıyorlar. 1 fabrika alana 3 fabrikayı bedava veriyorlar. Bunu bütün Malatyalılar biliyor. AKP dönemindeki bütün özelleştirmeler birilerinin çıkarı için yapıldı. “dedi.

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

Keyword : AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı haberi , AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı oku , AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı konusu , AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı hakkında , AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı manşeti , AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı perde arkası , AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı olayı , AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı son dakika , AKP'nin Malatya'ya Tek Yatırımı: Füze Kalkanı

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says