25.06.2012 - 14:20
Okunma (3053)
Yorum (0)
Paylaş

Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın!

 

Malatya 3. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği bilirkişi raporuyla 611 ağacın bulunduğu Malatya Vilayet Parkında  Valiliğin talebiyle Malatya Belediyesi tarafından 150 ağaç varmış gibi gösterildiği ve Sivas Koruma Kurulu tarafından bu haliyle onaylandığı böylece de Vilayet Parkı Peyzaj Projesi kapsamında 461’e yakın ağacın kesileceği iddiasıyla parkta bir basın açıklaması yapıldı.

 

Malatya’da bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, Valiliğin isteği ile Malatya Belediyesi tarafından hazırlanan ve 461 ağacın kesilmesini öngören Vilayet Parkı Peyzaj Projesini protesto etti.


Ağaçlar; Miras değil, Emanet


Protesto eylemi kapsamında ağaçların üzerine ‘Yaşamak istiyorum’, ‘Ağaçlarımıza sahip çıkalım’, ‘Ağaçsız bir yaşam olmaz’, ‘Yeşili koruyalım’ yazılıları asıldı.

 

Çevre, peyzaj düzenlemesi ve yol genişletme çalışmaları kapsamında yapılan ağaç katliamlarına son verilmesi isteğiyle Malatya Kültür Yaşam Derneği öncülüğünde protesto eylemi ve basın açıklaması yapıldı.

Vilayet Parkında gerçekleşen ve sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, mimar, mühendis, şehir plancısı ile çok sayıda vatandaşın katıldığı basın açıklamasını dernek basın sözcüsü Yaşar Karaaslan okudu. Karaaslan’ın okuduğu basın açıklamasında:

 

“Kazanılmış değerler birer birer yok oluyor”

 

“ Zaman zaman kentimizi güzelleştirme adına yapılmakta olan çevre düzenlemesi çalışmaları sırasında bir şeyler yapılırken; çok uzun zamanlar, çok büyük emekler harcanarak elde edilmiş Malatya değerlerinin birer birer yok olması son derece üzücüdür. Aslında kaybettikten sonra bazı değerlerin farkında olduğumuz yaşanmış bir gerçektir.

 

“İthal yeni doku  endişe vericidir”

 

Kimlikli şehirler; geçmişleriyle, kazandıkları birikimleriyle vardır. Aksi halde herhangi bir yer olmaktan öteye gidemezler. Malatya’mıza ‘’Yeşil Malatya’’ kimliğini kazandıran, en küçüğü yarım asırlık akasya, çınar, söğüt ağaçları; kısaca o güzelim yeşil doku son yıllarda sistemli bir şekilde yok edilerek ne kentin kimliğine ne de iklimine hiçbir şekilde uymayan sözüm ona ithal yeni bir doku kazandırma gayretleri endişe vericidir. Son olarak Çarmuzu yolunda bulunan asırlık çınar ağaçları, bir gecede katledilmiştir.

 

“Kes,yok et, kurtul anlayışı”

 

Bu katliamdan sonra Malatya halkı ile bu konuda yapılan anketin sonuçlarını, en iyi bu katliamı yapanlar bilmektedir. Halbuki bu çalışmalar yapılırken kes - yok et - kurtul anlayışı yerine, üzerinde daha fazla düşünülmüş, tartışılmış ve daha korumacı bir mantıkla çalışmış projeler üretilebilseydi Malatya’mız daha da güzelleşecek ve bütün kamuoyunun beğenisini kazanmış projeyi üreteni de uygulayanı da Malatyalıyı da mutlu eden sonuçlar ortaya çıkacaktı.

 

Malatya’mızın yollarının genişletilmesine, yol akslarının düzeltilmesine karşı değiliz. Ancak bu iyileştirmelerin, ağaç katliamı yapılmadan en az zayiatla yapılacağı gerçeğinin göz ardı edilerek yapılması bütün kamuoyunu rahatsız etmektedir.

 

Kamuoyu baskısı olmasaydı;

 

Beydağı’nda bin bir emek ve para harcanarak kayalık alanlar delinip içlerine toprak doldurularak ağaçlandırılıp elli-yüz yıllık bir süreç hedeflenirken şehir merkezindeki asırlık çınarların kesilmesi son derece üzücü ve düşündürücüdür. Bu çalışmalar İnönü Caddesinde yapılırken kamuoyu baskısı olmasaydı Kışla Caddesi ile İstasyon Meydanı arasındaki bütün ağaçların kesileceği herkesin malumuydu. Ağaç ve yeşil katliamı yapılmadan kaldırım ve yol iyileştirmesinin yapılabileceğinin en iyi örneği kamuoyu baskısıyla ağaçların kesilmesi engellenen, İstasyon Caddesi, İnönü, Kışla caddesi aksıdır.

 

 

Çınar Ağacı yol kenarı ağacı değildir diyerek kesmeye kalkışanların Ankara, İstanbul, Bursa… vb gibi sayısız kentimizi gezerek çınar ağaçlarının nasıl özenle bir bebek gibi korunduğunu görmelerini tavsiye ederiz. Bugün de Vilayet Parkı düzenlemesi için hazırlanan projede benzer şekilde kes - yok et - kurtul anlayışını görmekteyiz. Bir an evvel bu projenin yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesi konusunda yetkililere buradan bir kez daha sesleniyoruz.

 

Biz bu yeşili babalarımızdan dedelerimizden, gelecek kuşaklara teslim etmek üzere emanet olarak aldık. Bütün Malatyalıları emanetlerine sahip çıkmaya ve yetkilileri duyarlılığa davet ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

Keyword : Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın! haberi , Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın! oku , Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın! konusu , Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın! hakkında , Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın! manşeti , Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın! perde arkası , Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın! olayı , Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın! son dakika , Ağaçlarımıza dokunmayın, kıymayın!

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says