14.05.2012 - 22:51
Okunma (22926)
Yorum (0)
Paylaş

Özgürlükten Başka Her Şey Satılık

Eğitim Sen Malatya Şubesi Basın Yayın ve Kadın Sekreteri Songül Canpolat, Eğitim Sen Malatya şube binasında düzenlenen basın toplantısında ticari soyguna dönüştürülen Anneler Günü çarpık kutlamasını eleştirdi. Annelerin tek taş yüzük değil, özgürlük istediklerini vurgulayarak basın açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Her şeyin alınıp satılabilir olduğu çağımızda Anneler Günü, tüketimin arttırılması için adeta bir kampanya süreci gibi işliyor. Tek taş pırlanta kampanyaları, annelerin ev işlerini daha hızlı yapmalarını sağlayacak ev aletlerinde uygulanan indirimler, mağaza promosyonları ile Anneler Günü, devasa bir pazara dönüştürmüştür.

 

Oysa ana emeği ölçülemez bir değer olarak varlığını korumaktadır. Geçmişten günümüze her iktidar, analığı yücelten söylemler kullanmış ancak anne olan kadınların sorunlarına çözüm üretilmemiştir. Bunun yerine Anneler Gününde iktidarlar, küçük icraatlarını gizleyen büyük laflarla kurmaca bir dünya yaratmak istemişlerdir.

 

Bugün Anneler Günü, kadınlar çok çalışıyor; az kazanıyor. Bir yandan güvencesiz işlerde, merdiven altlarında çalışırken diğer yandan yaşlı, çocuk ve hasta bakımıyla emeği görünmez kılınıyor. Her kesimden kadının ulaşabileceği kreşler ve bakım evleri yok denecek kadar az.

 

Bugün Anneler Günü; ancak Roboski’deki anneler, katledilen çocukları için adalet aramaya devam ediyor. Kayıp anneleri, çocuklarının mezarlarını olsun bulmak için umutlarını gözyaşlarına karıp bekleyişlerini, mücadelelerini sürdürüyor. Berfo ananın şahsında 12 Eylül, gerçek bir hesaplaşmayı talep ediyor. Kendi bedenleriyle savaşa kalkan olan barış anaları, Anneler Gününde madalyonun öteki yüzünü temsil ediyor. Onlar pırlanta değil bu savaşın durmasını istiyor.

 

Bugün Anneler Günü Ruhat, Beritan, Baran, …ve daha yüzlerce çocuk cezaevlerinin yolunu gözlüyor. Yine anneleriyle birlikte demir parmaklılıklar arkasında özgürlüğü bekleyen çocuklar, annelerine hiçbir hediye almayacaklar. Onların tek isteği bir an önce özgürlüğe kavuşmak.

 

Bugün Anneler Günü; ancak yoksulluk ve şiddet birer kadın gerçeği olarak canımızı yakmaya devam ediyor. Çöpten ekmek toplayarak çocuklarını beslemeye çalışan anneler var. 23 Nisan’da Çocuk Bayramında çocuğunun gözleri önünde katledilen anneler var.

 

Anneler Günü savaşın, yoksulluğun, kadına yönelik şiddetin son bulmasıyla gerçek anlamıyla kutlanabilecektir. Eğitim Sen’li kadınlar olarak pırlanta ya da ev gereçleri değil; özgürlük, barış ve adalet istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm annelerin Anneler Gününü kutluyoruz.”

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

 

 

Keyword : Özgürlükten Başka Her Şey Satılık haberi , Özgürlükten Başka Her Şey Satılık oku , Özgürlükten Başka Her Şey Satılık konusu , Özgürlükten Başka Her Şey Satılık hakkında , Özgürlükten Başka Her Şey Satılık manşeti , Özgürlükten Başka Her Şey Satılık perde arkası , Özgürlükten Başka Her Şey Satılık olayı , Özgürlükten Başka Her Şey Satılık son dakika , Özgürlükten Başka Her Şey Satılık

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says