19.03.2012 - 13:09
Okunma (1495)
Yorum (0)
Paylaş

"Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız"

Sivas Davasının zamanaşımına uğratılması, birçok sivil toplum örgütünün katılımıyla kınandı. PSAKD Malatya Şubesinde toplanan grup, slogan, alkış ve ıslıklarla Yeşilyurt Caddesi, Emeksiz Meydanı ve Turan Emeksiz Caddesi boyunca yürüdü. AKP Malatya il binası önüne gelince hep birlikte “Faşistler burada!” diye haykırdılar.

 

Burada sivil toplum örgütleri adına basın açıklamasını, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat sundu:

 

“Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sivas Katliamı davasında firari sanıklarla ilgili olarak verdiği zamanaşımı kararı Türkiye için tam bir utanç belgesidir.


Bu karar, insan haklarına, eşitliğe ve adalet duygusuna vurulmuş bir darbedir.


Bu karar, yalnızca 5 katliam sanığının affedilmesi ile sınırlı değildir.


Bu karar, Madımak Oteli’ni yakmak için 8 saat otel önünde ‘’Yakın ulan yakın!’’ diye çığlık atan “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak!’’ diyen binlerce katliam sanığının affedilmesidir.

Geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde gerçekleştirilen Maraş, Malatya, Çorum ve Gazi katliamlarındaki hukuki süreçte de aynı sonuçlarla karşılaştık. Ülkemizde; maalesef “Tarihle yüzleşme” kavramını sadece gündem değiştirmek için kullanan, siyasi bir malzeme olarak gören zihniyet hâkim…

 

“Sanık avukatlarının bakan ve milletvekili olduğu bir ülkede”

Sanık avukatlarının bakan ve milletvekili olduğu bir ülkede alınan sonuç, bizim adımıza şaşırtıcı değil. Fakat bu kararı verenler şunu bilmelidirler ki; zaman aşımı sadece yasalar için vardır, hafızalarımız ve vicdanlarımız için böyle bir kavram söz konusu değildir… Hele insanlık suçları için asla…Mahkeme bu karar ile bir kez daha Alevileri yakmış, Madımak’ta canlarımızı yakarak insanlığa karşı suç işlemiş binlerce katliam sanığını cesaretlendirmiştir. Aynı gün Ankara Adliyesi önünde toplanan binlerce kişiye polisin biber gazı ve tazyikli su ile dörtbir yandan saldırması ve Başbakan Erdoğan’ın mahkemenin verdiği bu kararı ‘’Milletimize hayırlı olsun’’ şeklinde yorumlaması meydan okumanın açık bir işaretidir.

Madımak Oteli önündeki katil sürüsüne bir fiske bile vurmayan ve 35 canımızın yakılmasına fiili olarak izin veren güvenlik güçleri, karşılarında silahsız, sopasız, yalnızca adalet ve kardeşlik isteyen Alevileri bulunca saldırmayı; kadınlarımızı, kızlarımızı, gençlerimizi yaralamayı her ne hikmetse kendine görev edinmektedir. Geçtiğimiz yıl Sivas ve Maraş’ta yaptığımız anma yürüyüşlerinde ve son olarak Ankara Adliyesi önünde yaşanan saldırıların anlamı budur!

 

“Sorun, mevcut siyasi iradedir”

19 yıldır bu katliamla ilgili adaletin tescil edilmesini engelleyen tüm hükümetler ve bürokratlar bu işin suç ortağıdır. Madımak otelini yakanları bulmak için gizemli güçlere ve komplo teorilerine ihtiyacımız yok. Yakan da, yakılan da, hiç bir şeye müdahale etmeden bakanlar da toplumumuzun hafızasında çok net bir şekilde yer almaktadır. Bu katliamla yüzleşme konusunda sorun yasalarda değil, mevcut siyasi iradededir.


Aleviler vicdandır, ahlaktır, kardeşliktir. Aleviler Hrant’tır, Uğur Mumcu’dur, Ape Musa’dır, Alevi-Sünni, Kürt-Türk’tür. Aleviler, AKP’ye göre bu ülkede yaşayan bütün ötekilerdir. Aleviler, dini kullanan ve dinci ahlaksızlığı başımıza getirenlerin dışındaki herkestir. Adıyaman’daki ev işaretleme soytarılığını Maraş’ta, Çiğli’deki ayetli çeteyi de Sivas’ta gördük. Yaşadık, yandık, yakıldık.

 

Adıyaman’daki evleri işaretleyenler de Çiğli’deki çeteler de, insan yakanları aklayan da sizsiniz….bundan hiç kuşkumuz yoktur. Bu dünyayı, coğrafyamızı ve insanlığı nasıl kirlettiğinizi biliyor, ona göre örgütleniyor, kendimizi, ülkemizi, birliğimizi, dirliğimizi korumanın çarelerini arıyoruz.

 

“Alevi- Sünni ayrımı olmaksızın halkımızın vicdanına da güveniyoruz”

Biz insanımıza, Alevi- Sünni ayrımı olmaksızın halkımızın vicdanına da güveniyoruz. Tek güvensizliğimiz size ve çetelerinizedir.

 

18. yılında Madımak oteli önünde yaşatılan sahnelerin benzerini Ankara Adliyesi önünde yaşatan bu faşizan saldırıları, ardından başbakanın ‘’milletimize hayırlı olsun’’ söylemini ve İzmir Çiğli’deki ayetli çeteleri kınıyor ve bu tür baskıların bizleri hak arayışımızdan geri döndüremeyeceğini haykırıyoruz.

 

Dersim Katliamı gibi yetmiş yıl sonra gelecek kuru bir özürle bu konunun kapanacağını düşünenlere de yanıldıklarını göstereceğiz. Adaletin er veya geç tesis edilmesi için bu davanın gerek ulusal gerekse uluslararası hukuki boyuttaki takipçileri olacağız.” dedi.


Katılımcı Kurumlar: PSAKD Malatya Şubesi, PSAKD Hekimhan Şubesi, Zeynel Abidin Vakfı, KESK Malatya Şubeler Platformu, BDP, EMEP, CHP, HDK, ESP, Atmalılar Derneği, Füze Karşıtı Kürecik Halk İnisiyatifi

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

Keyword : "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız" haberi , "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız" oku , "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız" konusu , "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız" hakkında , "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız" manşeti , "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız" perde arkası , "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız" olayı , "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız" son dakika , "Dersim Katliamındaki Gibi Kuru Bir Özürle Kapatamayacaksınız"

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says