15.02.2012 - 20:24
Okunma (3500)
Yorum (0)
Paylaş

Esnaf odamızın fonksiyonu yok

Malatya Terziler Odası’nın Başkanı: Esnaf odamızın fonksiyonu yok

El emeği göz nuru üretim derler ya, biz de beden ve beyin gücünü birleştirerek üreten zanaatkârları dinlemeyi sürdürüyoruz. Daha önce Malatya’daki bir ev yemekleri ustasına bir de kadın- erkek giysileri biçme dikme ustasına, terziye konuk olmuştuk. Çalışma koşullarını, iş yaşamlarını, meslekleriyle ilgili sorunlarını dinlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştık.

 

Bu kez, baba mesleğinde başladım terziliğe, 1960’tan beri terzilik mesleğini sürdürüyorum, diyen, bu dönem de Terziler Odası başkanlığını yürüten Mehmet Barut’a konuk oluyoruz. Mehmet Bey’i, Vilayet Parkı’nın karşısında, Atmalı Sokak’a dönerkenki köşede Barut Fatura Ödeme Merkezinde buluyoruz. Başlıyoruz sorularımızı sormaya ve yanıtlarını almaya.

 

Esnaf odası olarak pek bir fonksiyonumuz da yok.

O kadar uzun zaman olmuş ki hangi yıl başkan seçildiğini, kaç yıllık oda başkanı olduğunu eşi de kendisi de hatırlayamıyorlar. Çok uzun zamandır, o nedenle tam hatırlayamıyoruz, diyorlar. Telefon ederek sekreterden öğreniyorlar.

 

Malatya Terziler Odası Başkanı Mehmet Barut: “1960’tan beri, baba mesleği olan kadın ve erkek elbiseleri terzisiyim. 1999’dan bu yana da Malatya Terziler Odası başkanıyım. Ondan önce de yönetim kurulundaydım. Şu anda fatura ödeme merkezindeyim, burayı işletiyorum; ama 2. Noter’in üstünde terzi dükkânım var. Faal çalışmayanlar, oda başkanlığı yapamaz.” diyor.

 

İşyerinde bulunan eşi de kibar bir şekilde sohbete renk katıyor. Sohbet sırasında sorduğum soruları buraya yazmamın gereksiz olacağını düşünüyorum bu kez. Yanıtlardan hangi soruların sorulduğunu anlayacaktır okurlar. Mehmet Barut anlatmayı sürdürüyor:

 

Sadece Malatya merkezde terzi, pikocu, yorgancı, nakışçı; yani tüm dikişçilerden oluşan 600 üyemiz var. Terziler Odası’nın yeri, odanın mülkiyeti. Odanın yerini başkan seçildiğim yıl, 1999’da satın almıştık.

 

Esnaf odası olarak pek bir fonksiyonumuz da yok. Üyelerimizin maliye ile, belediye ile, Bağ-Kur ile bir sorunları olduğunda aracı oluyor, sorunlarının giderilmesinde yardımcı oluyoruz.

 

Geçmiş yılların birinde dikiş ve kesim kursu açmıştık. Ne yazık ki on kişi bile katılmadı kursumuza. Katılım olmayınca İstanbul’dan getirdiğimiz kurs hocası, üç gün sonra geri gitti.

 

Üye aidatlarını bu giderlere harcıyoruz.

 

Odanın yerine kira vermiyoruz. Isınma, aydınlanma, su, telefon ve sekreter masrafları var. Üye aidatlarını bu giderlere harcıyoruz.” diyor.

 

Hâlâ çarpabilmiş değilim…

Altı yüz üyenin dört yüzü aidatını yatırmış olsa seksen lirayı 400’le çarpsak, diyorum. Başkan Mehmet Barut, ne yapacaksın o hesapları, onları yazmana gerek yok, diyor. Üstelik seksenle dörtyüzü hâlâ çarpabilmiş değilim…

Esnafın, çırak bulamamasından yakınıyor. Çırakların da daha işi öğrenmeden, hemen kaç lira alacaklarını sorduklarını… Eskiden okullar tatil olduğunda ailelerin çocukları, meslek öğrenmeleri için dükkânlara çırak olarak gönderdiğini, şimdiyse okullar tatile girdiğinde kursların başladığını… Kursa gitmeyenlere de ailelerinin kıyamadığını, böylece küçük yaşta öğrenilmesi gereken zanaatın öğrencisiz kaldığını söylüyor.

 

Hep bunlar kabartıyor işsiz sayısını.

 

Ve yakınmayı sürdürüyor Barut: “İş beğenmeyenler, masa başında oturarak para kazanmak isteyenler işsizliği yaratıyorlar, aslında işsizlik yok. Hep iş beğenmemekten bunlar. Liseyi bitirince de kalifiye olmadıklarından iş bulamıyorlar. Hep bunlar kabartıyor işsiz sayısını.

 

Yakında çıraklık ve kalfalık kursu açmayı düşünüyoruz İş- Kur’la işbirliği yaparak. Kursiyerlere sertifika verilebilecek bir kurs açma düşüncemiz var.”

 

İğne ile kuyu kazan emekli terzilerin mi sözcüsü?

2003 yılında Sosyal Güvenlik Destek Primi diye bir zorunluluk çıkardılar. Çıkardıkları 5510 sayılı yasanın 4- 1 (B) maddesi gereği, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinden, emekli olduğu halde çalışmayı sürdürürse emekli maaşlarından % 12’lik bir bölümünün kesilmesini yasalaştırdılar. Zaten çok düşük olan emekli aylıklarının böyle bir kesintiyle… Sözümün gerisini getirmeme izin vermeden adeta emeklileri fırçalıyor Başkan Barut:

 

“Kesilecek tabi, emekli oldukları halde çalışmayı sürdürüyorlar. Böylece ek gelirleri oluyor.

 

Eskiden emeklilerin adına işyeri açarak Bağ-Kur ve SSK primi ödemekten kurtuluyorlardı. Bu da SSK’yı ve Bağ-Kur’u iflasa sürüklüyordu. Hükümet de bunu önlemek için için işyeri açan emeklilerin maaşlarının % 12’sini kesme yasası çıkardı 2003 yılında. İyi oldu bu, itiraz edilecek bir şey değil ki itiraz ediyorlar.”

 

Bir sonraki ziyaretimizi, berberler ve kuaförlere gerçekleştireceğiz.

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

Keyword : Esnaf odamızın fonksiyonu yok haberi , Esnaf odamızın fonksiyonu yok oku , Esnaf odamızın fonksiyonu yok konusu , Esnaf odamızın fonksiyonu yok hakkında , Esnaf odamızın fonksiyonu yok manşeti , Esnaf odamızın fonksiyonu yok perde arkası , Esnaf odamızın fonksiyonu yok olayı , Esnaf odamızın fonksiyonu yok son dakika , Esnaf odamızın fonksiyonu yok

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says