14.02.2012 - 21:49
Okunma (3527)
Yorum (0)
Paylaş

Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır

Geçtiğimiz günlerde isyanını kamuoyuna duyurduğumuz Ayfer Bora (Ayfer Abla) adlı ev yemekleri ustasının ‘Esnaf odaları, esnafın kamburudur; derhal kapatılmalıdır.’ sözünü bu kez bay- bayan giysileri diken Terzi Mehmet Mızrak’a hatırlatıyoruz ve bu konudaki görüşlerini dile getirmesini istiyoruz.

 

Mehmet Mızrak, çocukluğundan bu yana hep terzilik yapmış. Hâlâ terzilik yaparak yaşamını sürdüren Mızrak, SSK (yeni adı SGK)’den emekli olmuş.

 

Emekli maaşının kimselere yetmediği, kimseyi insanca yaşatmadığı ülkemizde pek çok emekli gibi Mehmet Mızrak da çalışmayı sürdürüyor.

 

Malatya Barış İşhanında dikiş makinesinin başında, gözlük gözünde, gelen tamir işlerini yapıyor. Hazır giyim çıkalı elbise diktirmenin de tarih olduğu günümüzde Terzi Mızrak da fermuar değiştirme, paça uzatma- kısaltma, bel daraltma- genişletme gibi giysi tamir işleriyle çocuklarını okutma, ailesini geçindirme mücadelesi verdiğini belirtiyor.

 

Üç kuruş emekli maaşımıza da hükümet göz dikti. Adeta hile ile de maşımızın önemli bir kısmını kesti, diyen Mızrak:

 

“ 2003 yılında Sosyal Güvenlik Destek Primi diye bir zorunluluk çıkardılar. Çıkardıkları 5510 sayılı yasanın 4- 1 (B) maddesi gereği, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinden, emekli olduğu halde çalışmayı sürdürürse emekli maaşlarından % 12’lik bir bölümü keseceklerini gece yarısı operasyonuyla sessiz sedasız yasalaştırdılar.

 

2003’ten 2011’e kadar bu primi çalışan emeklilerden kesmediler. Biz de herhalde bunu yürürlüğe koymadılar, diye çalışmayı sürdürdük. Bize resmi bir belge yollayıp da bundan sonra çalışırsanız emekli maaşınızın % 12’sini keseriz, demediler. Sessizce beklediler. Dokuz yıl, tuzağa düşürülmüşçesine çalıştıktan sonra ecel fermanımızı elimize verdiler.

 

2011’de 2003’ten bu yana biriken Sosyal Güvenlik Destek Primini faiziyle ödemek zorunda kalmamak için hemen ödeyin, dediler. O faiz, Torba Yasasına girerse hiç altından kalkamam diye gittim bankadan kredi çektim. SGK faizinden kaçarken aynı düzenin bu kez de banka faizine tutuldum. Bir SGK’ye  yolundum, yetmezmiş gibi bankaya da yolundum.

 

Bir emekli, yedi sekizyüz lira emekli maaşı alıyor. Bunun yüz elli iki yüz lirasını da prim borcuna yatırırsa gidip kendini Fırat’a atsın daha iyi. Aslında borç değil. Onlar, adına borç diyor bu haracın.” diyerek bankadan aldığı faizli kredi belgelerini, SGK’den kendisine gelen prim borç çizelgesini, SGK’ye ödediği, kendi deyişiyle haracın belgelerini bana uzatıyor.

 

Sizin de zorunlu olarak üye olduğunuz, istemeseniz de aidat ödediğiniz esnaf odanız vardır. Bu terziler odanız, sizin sorunlarınızla ilgileniyor mu? Bu durumda terziler odası olarak SGK’ya karşı dava açtı mı? Dava açmanız konusunda yol gösterdi, size avukat sağladı mı? Sorunlarınızı genel müdürlüğe ve TBMM’ye taşıdı mı, diyorum.

 

Mehmet Mızrak, katılıyor gülmekten. Gülmesi, gözyaşlarıyla dinerken, siz bu soruları terziler odası başkanına yöneltin bakalım, bizler için parmağını kıpırdatmış mı, diyor. Bu konularda bizimle mücadele eden bir oda başkanı değil de hükümet sözcüsü gibi tavır takınıyorlar.

 

Mesleki toplantılar, çıraklık ve kalfalık kurslarında aktif görev alma girişimi de göremedim. Beş on terzi bir araya gelerek atölye oluşturalım, güç birliği yaparak daha etkin ve kazançlı çalışalım, teklifim bile kulak ardı edildi.

 

Bu meslek odalarının, aidat almaktan başka bir işlevleri yok. Esnafın parazitleri, kamburları olan tüm esnaf odaları derhal kapatılarak esnafın rahat soluk alınmasına, hiç değilse bu açıdan fırsat verilmeli.

Zaten onlarca vergi alıyorlar. Emekliden bile % 12 sosyal güvenlik destek primi kese kese canımızı çıkarıyorlar. 2003’ten önce emekli olan, emekli olduğu halde çalışmak zorunda kalan tüm esnaftan, işçiden bu haraç alınıyor. Kimseye, resmi belgeyle böyle bir yasa çıkaracağız ya da çıkardık diye bilgi verme gereği bile duymadan.” diyor.

 

Bundan sonraki durağımız Malatya Terziler odası ve Terziler Oda Başkanı Mehmet Barut’a konuk olacağız.

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

 

Keyword : Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır haberi , Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır oku , Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır konusu , Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır hakkında , Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır manşeti , Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır perde arkası , Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır olayı , Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır son dakika , Esnaf Odaları, Esnafın Parazitleridir; Derhal Kapatılmalıdır

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says