09.02.2012 - 09:41
Okunma (1224)
Yorum (0)
Paylaş

Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı

Malatya’daki demokrat sivil toplum örgütleri, Malatya Adliyesine gelerek önce basın açıklaması yaptılar, ardından suç duyurusunda bulundular.

 

Malatya İl Genel Meclisi'nin 3 Şubat 2011 tarihli toplantısında, İl Genel Meclisi'nin öğretmen üyesi Hasan Göğüs'ün; çocuğunu sözleşme ile satan babanın suçunun bile anneden kaynaklandığını söylemesi, tepkilere neden oldu. Malatya Demokratik Kadın Platformu temsilcisi Songül Canpolat, birçok sivil toplum örgütü adına:

 

“Bugün burada toplanma sebebimiz, Malatya İl Genel Meclisi'nin 3 Şubat 2011

 

tarihli toplantısında, İl Genel Meclisi'nin öğretmen üyesi Hasan Göğüs'ün kadına yönelik,kabul edemeyeceğimiz sözleridir. Daha neredeyse dün kadar yakın diyebileceğimiz bir tarihte İl Genel Meclis toplantısında bir tartışma esnasında İl Genel Meclis başkanı Naci Şavata, başka bir İl Genel Meclis üyesi'ne ''avrat gibi'' benzetmesi yaparak kadına hakaret etmişti.

 

Bugün ise eğitimci kimliğine rağmen Hasan Göğüs, babası tarafından istismar edilen bir çocuğun veye sözleşme ile satılan küçücük çocuğun, bu köleci zihniyetin suçlusunun annelerimiz olduğunu söylemiştir.Bununla da kalmayıp yuvayı dağıtanların annelerimiz olduğunu lanse etmeye çalışmıştır.

 

Kadına yönelik şiddetin şaşırtıcı şekilde arttığı bu günlerde kadını potansiyel suçlu gösteren böylesi psikolojik şiddetlere artık dur, diyoruz. Ve Hasan Göğüs'e soruyoruz:

 

9 ay karnında taşıdığı evladının, en güvendiği kişiden, kendi deyimi ile babasından cinsel taciz görmesi sonucu bu utançla yaşaması mı? Korumasız küçük çocuğunun babasının kişisel arzularının kurbanı olmasının öncesinde onu koruyamadağının acısı mıdır?

 

Bu utancı kimse ile paylaşmadan içine atması mıdır?

 

Bu utancı gerçekleştiren kişilere karşı belki de tek sığınacağı yer olan devlete suç duyurusunda bulunduğunda ölüm tehditlerine göğüs germek mi?

 

Sığındığı yerlerin onu koruyamaması sonucu haksız yere ölmek mi?

 

Kendi oğlunun, 3 kızına da tecavüz etmesinin çaresizliğini yaşamak mı?

 

Nedir bu annelerimizin suçu?

 

Hasan Göğüs'e buradan sesleniyoruz. Toplumun bu kadar göz önünde olan biri olarak, her türlü kıymeti hak eden annelerimize bu hakaretleri ederken, halkı kin ve nefrete sürükleyen sözlerinle nefret suçu işliyorsun.

 

Hasan Göğüs, bu utanç duyulacak olayı anlatırken kendisi bile '' HAŞA HAŞA UTANARAK SÖYLÜYORUM'' diyerek başlamıştır. Kendisi bir insan olarak utanırken bir anne nasıl bu utancın suçlusu olur?

 

İl Genel Meclisi'ne bu mağduriyetten sığınan herhangi bir kadını 'SEN SUÇLUSUN' diyerek öteleyecek misiniz? Toplumun temel taşı olan aileyi, böyle mi zemine oturtacaksınız? Kadına olan şiddeti böyle mi önleyeceksiniz?  Her zaman bu utancın mağduru olan kadınları bu utancın suçlusu olarak göstererk mi aileyi koruyacaksınız?

 

Kadınlarımızdan elinizi eteğinizi çekiniz. Çünkü yüzünüze gözünüze bulaştırıyorsunuz.
Basın yolu ile duyurmaya çalıştığınız ' babana bile güvenme'' zihniyetini reddediyoruz. Bizler, kadınlar olarak babalarımızı, analarımızın böyle  yapmadığını çok iyi biliyoruz. Babalarımızı bu hale getirenler Hasan Göğüs ile aynı zihniyette olanlardır.
Hasan Göğüs, Türk Ceza Kanunu'nun HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK VEYA AŞAĞILAMA başlıklı 216. Maddesinin 2. fıkrası gereği cinsiyet ayrımı yaparak kadını resmen aşağılamıştır.

 

Bizler, Malatya İl Genel Meclisinde yapılan bu tür söylemlerden rahatsız olduğumuzu belirtiyor, yapılan ayrımcılığı kınıyor ve Hasan Göğüs hakkında bugün suç duyurusunda bulunacağımızı burada belirtmek istiyoruz.

 

Katılımcı Kurumlar: Eğitim Sen, SES, BES, İHD, PSAKD, ÖDP, EMEP, HDK, BDP” şeklinde ifade ettikten sonra Malatya adliyesine geçerek Hasan Göğüs hakkında ilgili madde gereğince suç duyurusunda bulundular.

 

Sultan KILIÇ sultankilic44@hotmail.com

Keyword : Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı haberi , Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı oku , Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı konusu , Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı hakkında , Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı manşeti , Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı perde arkası , Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı olayı , Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı son dakika , Malatya İl Genel Meclisi Yine Kızdırdı

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says