06.02.2012 - 23:16
Okunma (1294)
Yorum (0)
Paylaş

Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama

Bir miktar mevzuatın gerektirdiği ölçünün dışına çıkılması: Miktar mı kaldı?

Malatya Valisi Ulvi Saran, Ermeni Mezarlığı'ndaki yıkımla ilgili olarak: ''Mevzuatı aşan, mevzuatın gerektirdiği durumun dışında bir uygulama yapılmışsa, haddinden fazla yer yıkılmışsa o konuyu değerlendireceğiz, telafisi yoluna gideceğiz.'' dedi.

Vali Saran, bir programa katılmak üzere geldiği Malatya Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu'ndan çıkışında Kiltepe mahallesinde bulunan Ermeni Mezarlığı'ndaki yıkımla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ermeni Mezarlığı'nda bir imar mevzuatı çerçevesinde yapılan bazı yapılar olduğunu belirten Saran, düzenlemenin yıkımıyla ilgili Valiliğin herhangi bir talimatı bulunmadığını söyledi.

Düzenlemenin nasıl yürütüleceği konusunda belediyenin bazı sorumlulukları olduğunu ifade eden Saran: ''O çerçevede gereğini yerine getirme konusundaki çalışmalar yerine getirilmiştir. Ama esasen ne ölçüde mevzuat çerçevesinde hareket edildiği, ne ölçüde bunu aşan sonuçlar ortaya çıktı onu değerlendirmek üzere belediye başkanımız ve emniyet yetkililerimizle bir araya geleceğim, konuyu değerlendireceğim.'' şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili kendilerinin bir talimatı olmadığını vurgulayan Vali Saran: ''Sadece mevzuata uygun, yerine getirilmesi hususunda değerlendirilirken, 'mevzuata aykırı bir yön varsa onu telafi edin, sadece onu giderin' şeklinde bir değerlendirmemiz oldu. Ama uygulamada bu tür sorunlar olabilir. Belki mevzuatı aşan, mevzuatın gerektirdiği durumun dışında bir uygulama yapılmışsa, haddinden fazla yer yıkılmışsa o konuyu değerlendireceğiz, telafisi yoluna gideceğiz.'' dedi.

''Yapılan şey kilise değil''

Burada 'kilise yapılıyor' diye vatandaşlardan gelen şikayet üzerine yıkıldığı yönündeki iddiaları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Vali Saran, şunları kaydetti:

''Yapılan şey kilise değil. Neticede orada bir din mensuplarının, bir dine bağlı insanların vefat eden yakınlarının mezarları var. Dolayısıyla mezarların bulunduğu yerde, dini vecibeler gereği yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülüklere cevap verecek bir takım ünitelerin olması son derece doğal.

“Mevzuatı aşan noktalar vardı”

Bunların yapımı esnasında imar planının gerektirdiği kriterlere göre hareket edilmesi gerekiyordu. Burada bazı imar mevzuatının gereklerini aşan noktalar vardı. Belki onların yıkılmasıyla ilgili bir uygulama yapılması gerekiyordu. Sanıyorum bunu aşan bir sonuç ortaya çıktı. Yükümlülük belediyeye ait olduğu için yerine getirilirken bir miktar mevzuatın gerektirdiği ölçünün dışına çıkılması belki bir uygulama sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Biz bunu değerlendireceğiz. Eğer mevzuata aykırı yapılaşmanın dışındaki bunu aşan bir durum varsa, bunun telafisi için gerekeni yapacağız.'' dedi.

Sultan KILIÇ                    sultankilic44@hotmail.com

Keyword : Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama haberi , Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama oku , Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama konusu , Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama hakkında , Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama manşeti , Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama perde arkası , Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama olayı , Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama son dakika , Vali Ulvi SARAN'dan Ermeni MEzarlığıyla İlgili Açıklama

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says