22.12.2011 - 20:14
Okunma (1122)
Yorum (0)
Paylaş

Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “Kimliklerin bütün kültürel haklarını, anayasal haklarını vereceğiz” açıklamasını, “Bu sözler artık bir mana teşkil etmiyor. Bizim senelerdir söylediğimiz inkar siyasetinden vazgeçildiyse bunun hukuksal karşılığı olmalı” sözleriyle değerlendirdi.

BDP’li Kışanak bugün, Meclis Genel Kurulu’nda 2012 yılının bütçe görüşmelerinde hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Açılımda yeni perde” olarak yorumlanan açıklamalarını değerlendirdi.

 

HUKUKSAL GÜVENCE ŞART


Kürtlerin haklarını ifade ettikleri için kendilerini suçlayanların bugün aynı dili kullanmasından memnuniyet duyacağını belirten Kışanak, “Bizim senelerdir söylediğimiz inkar siyasetinden vazgeçildiğiyse bunun hukuksal karşılığı olmalı” dedi. “Bireylerin, halkların hakları hukuksal güvenceye kavuşturulmasını” isteyen Kışanak, “Yoksa inkar siyaseti devam ediyor demektir. Kürtler açısından durum budur” dedi. “Kürt realitesini tanıyorum” denileli 20 yıl geçtiğini hatırlatan Kışanak, “İlk defa Demirel söyledi, en son Başbakan’ın 2005 yılında yaptığı açıklamanın üzerinden 5 yıl geçti” dedi.

 

Kışanak, bu sözlerin artık bir mana teşkil etmediğini, hukuksal karşılığı istediklerini kaydetti. Kışanak, “20’inci yüzyılda hukuk geçerlidir, haklar da hukuksal metinlerle güvence altına alınmalıdır” dedi.

 

HUKUKTA KÜRT’E YER YOK


Kışanak, Türkiye’de genelgeden kanununa hiçbir hukuksal metinde Kürtlerin varlığını kabul eden bir ifade olmadığına dikkat çekti. Kışanak, Kürtçe yayına olanak tanıyan düzenlemede Kürtçe ismi kullanılmadan “yerel dil lehçe” denilmesini, Kürtçe kursun önünü açan düzenlemede yine Kürtçe denilmeden “yabancı dil” başlığı altında düzenleme yapılmasını eleştirdi. “Yapılan işlerin, söylenen sözlerin hukuksal metinde karşılıkları yerine getirilmelidir” diyen Kışanak, hükümetin “samimi ise” gerekli düzenlemeleri yapacak çoğunlukları olduğunu kaydetti. Kışanak bu noktada pozitif her değişikliğe de parti olarak destek vereceklerini söyledi.

 

Kışanak, AKP’nin samimiyeti konusunda şüpheleri olduğunu kaydetti. “Son 1-2 yıl yaşadıklarımız ortada. Eğer bu varlığı kabul edeceksen bu kadar zulüm niye, baskı niye?” diye soran Kışanak, binlerce Kürt politikacının cezaevinde olduğunu hatırlattı.


'ANAYASA TÜM KİMLİKLERİ GÜVENCE ALTINA ALMALI'


Kışanak, mevcut anayasanın etnik kimlik vurgularından arındırılması gerektiğini söyledi. “Kürt kimliği oraya yazılsın’ demiyoruz” diyen Kışanak, ama anayasanın etnik kimlik vurgusundan tamamen arındırılmasını istedi. Kışanak Anayasa’nın başlangıcına, “Bu anayasa bütün kimlikleri, dilleri güvence altına alan anayasadır” denilerek çoğulcu yapının güvenceye alınabileceğini de sözlerine ekledi.


BÜLENT ARINÇ NE DEMİŞTİ?


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, mecliste dün bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada “Kürt kimliğinin tanınması çok önemli bir konudur” dedi.

 

Arınç, sözlerine şöyle devam etti: “Bu bir insan hakları konusudur. Yani Türkiye’de yaşayan bir insan, ‘Ben Kürdüm ve bu kimliğimle iftihar ediyorum. Ben bu gerçeğimle tanınmamı istiyorum’ dediği zaman, bizim buna saygı göstermemiz, bunu kabul etmemiz gerekir. Bir insanın kimliğini inkâr etmek o insanı inkâr etmek demektir. O kimliğin bütün kültürel haklarını, Anayasal haklarını vereceğiz, tanıyacağız”.

 

Irkçılığa ve olumsuz milliyetçiliğe karşı olduklarını savunan Arınç, “Ben Kürdüm’ diyen bir insanın bu ülkede hepimiz kadar, en az hepimiz kadar hayat hakkı, bilgi, eğitim, dil, kültür, kimlik hakkı ne varsa vereceğiz” dedi.(evrensel)

Keyword : Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz haberi , Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz oku , Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz konusu , Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz hakkında , Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz manşeti , Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz perde arkası , Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz olayı , Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz son dakika , Söz yetmez hukuksal karşılık istiyoruz

Hen�z Yorum Yok.
�lk Yorum Yapan Siz Olmak �stermisiniz.


(Gvenlik in Max:750 Karakter)
Kalan Karakter Says